Oceń wpis
   
Raport "Struktura sprzedaży na Allegro.pl" napisany przez Michała Klara z pewnością daje do myślenia. Jako, że Allegro to ponad połowa polskiego e-commerce warto przyjrzeć się tym liczbom, bo na ich podstawie można prorokować dalsze wydarzenia na rynku e-handlu w Polsce.

Allegro powstało jako serwis aukcyjny, gdzie każdy chętny może sprzedać np. zalegającą mu na półce książkę. Sprzedać miał ją za jak najwyższą cenę w drodze licytacji pomiędzy wszystkimi chętnymi. Taka jest generalna idea serwisu aukcyjnego. Jednak tak nie jest już od dawna. Allegro to w tej chwili:

a) miejsce, gdzie 82,3% produktów jest sprzedanych poprzez opcję Kup Teraz, czyli po stałej cenie, tak jak w zwykłym e-sklepie,
b) miejsce, gdzie 79,1% łącznej sprzedaży jest generowana poprzez opcję Kup Teraz,
c) miejsce, gdzie 73,1% sprzedanych produktów jest nowych (nieużywanych).

Co więcej, liczby te z roku na rok rosną. W 2005 roku stosunek aukcji typu Kup Teraz do aukcji z licytacją wynosił prawie 50-50. Dzisiaj, jak już napisałem, stosunek wynosi niespełna 80-20.

Jaki wniosek można wysnuć? Allegro można uznać za platformę, gdzie sprzedają ludzie żyjący z e-handlu lub ci, którzy mają do tego aspiracje. Jest to twór, który zrzesza wiele nieformalnych e-sklepów o trudno rozpoznawalnej marce. To z kolei rodzi kolejne pytania.

Fakty są takie, że na rynkach znacznie bardziej rozwiniętych niż Polska aukcje internetowe stanowią tylko około 20% łącznej sprzedaży w handlu internetowym. Reszta przypada na e-sklepy i inne serwisy związane z e-commerce. Biorąc pod uwagę, że nasz rynek prędzej czy później upodobni się do tych bardziej rozwiniętych można spróbować przewidywać co stanie się na przestrzeni kilku najbliższych lat.

Po ruchach QXL Holding, grupy, do której należy m.in. Allegro, widać, że te dane dają im do myślenia. Na początku tego roku ogłoszono przejęcie czołowej polskiej porównywarki cen - Ceneo.pl. Pod koniec czerwca z kolei przejęto platformę e-sklepów Istore.pl.

Na temat tej drugiej transakcji nie wiadomo póki co zbyt wiele. Być może będzie to odpowiednik Ebay Stores, czyli rozwiązanie, które w lepszy sposób wyeksponuje markę danego sprzedawcy, a sprzedawca będzie uiszczał stałe opłaty miesięczne. Ze szczątkowych informacji, jakie udało mi się znaleźć (biuro prasowe Allegro milczy) można przewidywać, że może być to rozwiązanie, które pozwoli sprzedawcom taniej zaoferować dużą liczbę produktów. Aktualnie dla wielu nie jest to opłacalne z powodu kosztów wystawienia aukcji.

Póki co Allegro zdecydowało się na prezentację ofert z porównywarki Ceneo na stronach podkategorii takich jak telewizory, czy mp3. Choć jest to duży ukłon w stronę kupujących (większy wybór towarów), sprzedawcy są oczywiście niezadowoleni. Trudno się dziwić - płacą dodatkowe pieniądze, aby lepiej wyeksponować swoje aukcje, podczas gdy Allegro w bardziej zauważalnym miejscu odsyła do Ceneo.

Nad dalszym losem Allegro zastanawia się na swoim blogu Konrad, który prorokuje marginalizację aukcji na rzecz e-sklepów lub powrót Allegro do korzeni (serwisu aukcyjnego).

Z kolei Rafał Agnieszczak, założyciel konkurencyjnego serwisu aukcyjnego, Swistak.pl w komentarzu do tej notki przekonuje, że serwisy aukcyjne czeka przeobrażenie i nie powinny one tracić rynku na rzecz typowych e-sklepów.

Najprawdopodobniej te przeobrażenia w przypadku Allegro niedługo nastąpią. Zresztą nie tylko w przypadku Allegro, zmiany na Swistak.pl też zostały już zapowiedziane.

To na czym moim zdaniem najbardziej powinno zależeć w tej chwili serwisowi takiemu jak Allegro to przekonanie swoich dużych sprzedawców do tego, żeby nadal byli związani z tym serwisem i nie szli "na swoje" zakładając własne e-sklepy. W chwili, kiedy publikuję ten artykuł swoją oficjalną premierę ma serwis E-commerce.onet.pl, który umożliwia uruchomienie własnego sklepu na... platformie IStore.pl. :-) Wygląda na to, że tak czy siak zarobi QXL. W obu przypadkach chodzi o niewielkich (pod względem obrotów) sprzedawców, którzy mogą nie mieć na tyle siły przebicia, aby stworzyć dobrze prosperujący sklep internetowy.

Generalnie temat jest znakomitym kąskiem do dyskusji, co widać chociażby po komentarzach pod tym tekstem. Dajcie znać co o tym myślicie?
2007-11-06 12:37
3. Badania, raporty, analizy Komentarze (4)

Komentarze

2007-11-19 14:14:04 | 83.24.71.* | Sylwia Swiderska
Re: Allegro.pl - jaka przyszłość? [3]
odpowiadając na pytanie jaka przyszłość ? Pazeraną :(

ma Pan zupęłną rację co do kierunku rozwoju Allegro. Sądząc po tych danych (sprzedaży
nowych produktów przez opcję kup teraz) - Allegro powinno pójść w kierunku rozwijania
sklepów na swojej platformie. I zgodnie z zapowiedziami wystartowali ze sklepami.

Niestety zamiast wiązać ze sobą dużych sprzedawców - zaproponowali bardzo wysokie
prowizje - które odstraszają sprzedawców. Podaje przykład od siebie:
zestaw obiadowy za 156 zł. opłata za sprzedaż allegro 5,18 zł. w sklepie 10,36 zł.
wzrost 50% !!!

w dyskusji na forum allegro sprzedawcy doszli do wniosu, że "Im produkt się lepiej
sprzedaje tym jego opłacalność wystawienia w sklepie jest niższa" i im droższy jest
tym prowizja % rośnie"

i zapewnie Pana ucieszy fakt, że wysokie koszty takich sklepów, z wypowiedzi
sprzedawców zmotywowały do otworzenia własnych sklepów. Ciekawa jest informacje o
e-commerce.onet.pl - czyżby taka polityka miała zachęcić do otwierania sklepów na
takich platformach. Chociaż z drugiej strony odpływ sprzedawców nie jest dobry dla
allegro. skomentuj
2007-11-20 19:19:20 | 82.115.76.* | seoim
Allegro długoterminowe będzie platforme reklamowe dla dużych sprzedawców.
Prowizje 3-5% powodują, że oferty na allegro muszą generować co najmniej tyle
sprzedaż POZA, żeby być opłacalne.
W końcu taka tendencja można już od dawan obserwować na niemieckim eBay:
sprzedaży BEZ marzy/zysku, żeby reklamować się, budować marke itd. skomentuj
2011-07-13 14:22:42 | 77.115.121.* | Gosław
W taki sposób allegro z serwisu aukcyjnego zmieniło się w miejsce właściwie
najbardziej przyjazne dla sklepów, aukcje to juz tylko około 15% wszystkich
ofert. Rówieniez dla prywatnych uzytkowników allegro stało sie mniej
atrakcyjne, dlatego wcale się nie dziwię, kiedy platformy handlowe takie jak
http://sprzedajemy.pl/ zbierają uzytkowników allegro. skomentuj
2013-09-03 21:26:56 | *.*.*.* | najtanszy-kredyt.net
Ale wydaje mi się, że allegro wciąż ma się całkiem dobrze i jeszcze długo
będzie się tak miało. Jego pozycja na rynku jest zbyt silna, by ją mogli
od tak, w kilka dni, stracić. skomentuj